Tanie logo? Dlaczego trzeba na nie uważać i na co zwrócić uwagę.

Publikacja - sierpień 2021

????

Tanie logo może nieść za sobą sporą garść problemów. Zobacz dlaczego warto przyjrzeć się z czego zostało wykonane, skąd autor pobrał grafikę, jakim projektem się inspirował. Przeczytaj dlaczego razem z logo powinieneś otrzymać Umowę.

Kilka dni temu dostałem ulotkę z ofertą jednej z lokalnych pizzerii. Moim pierwszym odruchem jako projektanta był szybki rzut oka na grafikę i oczywiście logo pizzerii. I jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że logo widniejące na ulotce było grafika, którą niedawno już widziałem... w banku zdjęć i grafik.

Chcesz zamówić profesjonalne logo?

Okazało się, że ktoś kto projektował ulotkę posługując się gotową grafiką pobraną z banku zdjęć wykonał z niej również logo firmy. Świadomie lub nie naraził tym samym właścicieli tej pizzerii na nieprzyjemności związane z dochodzeniem praw autorskich przez autora tej grafiki.

Dlaczego nie powinno się wykorzystywać gotowych rysunków do wykonania logo?

Sytuacji, w których grafik pobiera za darmo lub kupuje gotową grafikę czy rysunek na przykład w banku fotografii, przygotowuje z niej logo, które następnie sprzedaje jako swoje, jest niestety bardzo wiele. Najczęściej spotyka się to wtedy gdy klient zamawia w drukarni lub studio graficznym ulotkę i prosi jednocześnie o wykonanie logo. Otrzymuje on wykonany projekt lub gotową, wydrukowaną już ulotkę z umieszczonym na niej logo. Często osoba taka nie otrzymuje do logo osobnych plików źródłowych ani żadnej umowy z przekazaniem majątkowych praw autorskich.

I na tym zamówienie kończy się a klient wychodzi z gotowymi ulotkami. Nie wie niestety, że logo, które otrzymał na ulotce zostało wykonane wbrew zakazom jakie często są opisane w umowie licencyjnej pobieranych gotowych grafik czy rysunków. Zapisy tych licencji wyraźnie informują, że rysunki te nie mogą służyć do wykonania oficjalnych znaków firmowych (logo) oraz do tworzenia identyfikacji wizualnej firmy. Wyjątkiem mogą być jedynie grafiki objęte albo licencją rozszerzona albo innymi zapisami umowy. Decydując się na takie logo należy również pamiętać, że dostęp do takich grafik ma setki tysięcy grafików i projektantów na całym świecie a identyczne jak Twoje logo może mieć nie mniej firm. Czy warto mieć takie logo?

Logo wykonane z tzw. clipartów czyli powszechnie dostępnych rysunków.

Cliparty (kliparty) są to gotowe rysunki lub całe grafiki umieszczone często w programach graficznych lub osobno w innych źródłach takich jak portale internetowe. Są one niezwykle popularne ze względu na łatwość ich zdobycia i wykonania z nich grafiki. Nie ma potrzeby rozpisywać się tu o zapisach licencyjnych tych grafik dotyczących wykorzystania ich jako oficjalne logo firmy. W przypadku clipartów użytych do opracowania logo firmowego ważniejsze jest ich popularność i dostępność. Jeżeli otrzymasz logo i wydaje Ci się, że gdzieś już taki rysunek występował możesz mieć pewność, że to może być właśnie clipart. Ze względu na powszechną dostępność clipartów, takie logo może mieć Twoja najbliższa konkurencja i wiele innych firm z branży.

Tanie logo a jego niepowtarzalność.

Tanie logo wykonane z gotowych rysunków to często również brak ciekawego pomysłu. Najważniejsze w profesjonalnym dobrze wykonanym logo jest wymyślenie ciekawej i nietuzinkowej grafiki, która zawiera wpadający w oko pomysł. To świetny pomysł przedstawiony w logo czyni go atrakcyjnym i gwarantuje, że będzie ono zapamiętany przez Twoich klientów. Nie daj się namówić na tanie logo. Możesz co najwyżej otrzymać poprawne logo bez polotu i efektu WOW, którego na pewno oczekują Twoi klienci i Ty. Tanie logo wykonane na szybko często w ramach innego zamówionego projektu rozpoznasz od razu. Zobacz czy logo, które otrzymałeś robi na Tobie dobre wrażenie. Zaufaj sobie i oceń otrzymane logo obiektywnie!

Nim zamówisz logo dla swojej firmy dobrze żebyś przejrzał portfolio firmy-kandydata do zaprojektowania logo.
Przejrzyj ostatnio wykonane przez nią projekty. Zobacz czy są ciekawe, zawierają pomysł i są dobrze dopracowane.
Tanie logo bez przeniesienia majątkowych praw autorskich.

Jeżeli do wykonanego logo nie otrzymasz od jego autora Umowy przenoszącej na Ciebie majątkowe prawa autorskie może to oznaczać, że albo:

 • logo nie zostało w 100% wykonane przez osobę, która sprzedaje Ci logo,
 • logo nie jest autorskim pomysłem,
 • logo zostało wykonane z gotowych rysunków, które nie powinny znaleźć się w logo,
 • autor logo nie chce abyś był właścicielem lub właścicielką logo
 • wykonawca logo ma inne powody aby nie przekazać Ci pełnych praw do logo.

Zawsze pytaj o umowę przenoszącą na Ciebie majątkowe prawa autorskie do logo. Jeżeli wykonawca logo nie chce Ci jej dać - zrezygnuj z tej usługi. Odpowiednio przygotowana umowa na wykonanie logo i przekazanie do niego majątkowych praw autorskich chroni Cię zarówno podczas prac nad logo jak i później w czasie jego funkcjonowania. Pamiętaj o tym! To ważne. Logo to inwestycja w firmę i jej bezpieczeństwo również a może przede wszystkim finansowe.

Opublikowany artykuł chroniony jest prawem autorskim. Kopiowanie bez zgody autora jest zabronione. Artykuł jest wyłącznie subiektywną opinią autora i służy tylko do celów informacyjnych.

 • tanie logo 2021
 • pomysł na logo
 • umowa na logo
 • prawa autorskie do logo
 • logo z pomysłem
 • logo z clipartów
O autorze artykułu
Adam Marek Biecz jest specjalistą od kreowania graficznego wizerunku firm. Od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem logo, logotypów i tworzeniem identyfikacji wizualnej firm. Pomysłodawca i współzałożyciel Studia Graficznego RedFox i portalu www.LogoLublin.pl Prywatnie - entuzjasta pływania na SUP-ie i odkrywania mało poznanych miejsc.
Chcesz zamówić projekt logo?
Zadzwoń! tel. 509 605 348 lub napisz biuro@logolublin.pl
Dlaczego warto wybrać logo zaprojektowane przez nas?

Otrzymasz indywidualny projekt logo

Oznacza to, że Twoje logo wykonamy od początku. Zaczniemy od wyszukania najlepszego pomysłu na logo, następnie wykonamy autorskie rysunki znaku graficznego. Nad Twoim logo będzie pracować zespół specjalistów od marketingu, brandingu, rysownik, projektanci oraz specjalista od typografii.

Nasze projekty logo wyróżnia kreatywność

Uważamy, że dobry pomysł na logo to klucz do jego sukcesu. To najtrudniejszy element pracy nad logo ale dzięki niemu Twoje logo będzie rozpoznawane już od pierwszych dni funkcjonowania. Projekt logo wykonujemy z największą starannością, dbając o każdy jego szczegół.

Logo będzie ponadczasowe

Zaprojektowane logo musi być również praktyczne i długowieczne. Nasze projekty logo wyróżnia ich ponadczasowa forma, która gwarantuje, że będzie funkcjonowało, bez konieczności rewitalizacji czyli jego odświeżania, przez długie lata. Dzięki temu Twoja firma zyskuje najważniejszy element wizerunku, który będzie z nią nierozerwalnie przez cały czas.

Komentarze do: Tanie logo? Dlaczego trzeba na nie uważać i na co zwrócić uwagę.

Projekt logo - Gość
Iwona R. z Rzeszowa - 13 Sierpnia 2021

Temat: Podobna historia z tanim logo.

Witam, opisana przez Was historia była łudząco podobna do (niestety) mojej gdy zamówiłam naprawdę tanie logo. Pomyślałam, że to okazja a grafik, oferujacy usługę, chce szybko zarobić. Już wiem, że nie warto wierzyć w obietnice bez pokrycia. Szkoda, że wcześniej nie znałam podobnych historii z logo. Może inaczej bym postąpiła. Po roku zamówiłam logo w profesjonalnym studio graficznym takim jak Wasze i wszystko było tak jak należy. Świetny pomysł z tym artykułem. Może ktoś inny skorzysta, ktoś kto zastanawia się nad zamówieniem taniego logo. Pozdrawiam serdecznie Iwona.

Adam Marek Biecz - projektant specjalizujący się w tworzeniu logo dla firm.
Adam M. Biecz - 13 Sierpnia 2021

Dziękuję Pani Iwono za maila. Niestety chyba każdy z nas miał podobną historię. Cieszę się, że jednak na koniec udało się Pani osiągnąć cel i ma Pani świetne logo. Pozdrawiamy i życzymy sukcesów..

Chcesz podzielić się wrażeniami o artykule? Może masz dodatkowe pytania? Chętnie odpowiemy. Napisz na: biuro@logolublin.pl