Jak samemu zaprojektować logo? Praktyczne porady eksperta.

Publikacja - luty 2022

 • Z tego artykułu dowiesz się jak samodzielnie zaprojektować logo.
Co ciekawego dowiesz się z tego artykułu:

Od czego zacząć samodzielny projekt logo lub logotypu?

Przed rozpoczęciem swojej przygody z samodzielnym wykonaniem logo proponujemy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat budowy i rodzajów logo. To niezbędne minimum, które uchroni Cię przed błędami jakie najczęściej popełniają osoby samodzielnie wykonujące projekt logo. O podstawach budowy logo i logotypu możesz przeczytać w naszym artykule "Projekt logotypu - wszystko, co chcesz wiedzieć o logotypie".

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz znać różnicę pomiędzy logo a logotypem. Poznasz zalety zarówno jednego jak i drugiego rodzaju znaku firmowego. Dowiesz się również czy w Twojej firmie lepiej sprawdzi się logo czy logotyp. Jeżeli wiesz już wszystko na temat podstawowej budowy logo i jego zastosowań możesz śmiało przejść do następnego etapu samodzielnego zaprojektowania logo.

Co będę potrzebować do zaprojektowania samemu logo?

Zaczynamy właściwy etap Twoich zmagań i jednocześnie pasjonującej przygody - samodzielne zaprojektowanie logo.

Żeby podczas pracy nad logo Twoja uwaga była skupiona na projekcie logo przygotuj sobie kilka rzeczy:

 • kilka lub kilkanaście kartek czystego papieru najlepiej w formacie A4;
 • dobrze naostrzony ołówek lub piórko w kolorze czarnym o grubości pisania do 0,5 mm;
 • miejsce do swobodnej pracy.

Nim zaczniesz prace nad swoim logo postaraj się o zagospodarowanie dla siebie trochę wolnego czasu. Najlepiej zacznij od jednej godziny dziennie. Jeżeli Ci będzie dobrze szło i nie będziesz odczuwać zmęczenia możesz pracować dłużej. Bądź wypoczęty. Nie siadaj do samodzielnych prac nad logo późnym wieczorem gdy jesteś już bez sił po przygotowaniu kolacji dla całej rodziny lub opieką nad dzieckiem. Praca koncepcyjna nad zaprojektowaniem logo lub logotypu, gdy jesteś zmęczona lub zmęczony nie przyniesie spodziewanych dobrych rezultatów.

Porada eksperta!

Pamiętaj, że pierwszy etap prac nad logo to głównie praca umysłowa Twojego mózgu.
Bądź wypoczęty gdy zaczynasz prace nad zaprojektowaniem logo.
Wypoczęty umysł jest bardziej twórczy.
Logo może okazać się prawdziwym dziełem sztuki użytkowej!

Dobry pomysł na logo jest sercem każdego projektu tego małego symbolu firmy. Żeby logo budziło zachwyt musisz mieć świetną koncepcje na logo lub logotyp. Gdzie szukać pomysłów na logo? Przede wszystkim zaufaj sobie i poszukaj pomysłu na logo w swojej głowie. Większość z nas jest wzrokowcami. Codziennie nasz mózg przyswaja tysiące obrazów, kształtów i setki kolorów. To wystarczy by przy użyciu wyobraźni wymyślić znak graficzny i koncepcję na logo.

W pierwszej kolejności zachęcamy do małego treningu. Spróbuj sobie wyobrazić kilka lub więcej kształtów i zastanów się czy któryś pasuje do Twojego logo. Może już w trakcie tych pierwszych prób znajdziesz to czego szukasz. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego kształtu czy formy nie zrażaj się. Próbuj kilka lub więcej razy. Możesz do tego wrócić w kolejnym dniu. Pamiętaj, że najlepsze projekty logo często powstawały miesiącami. Są również i takie, które zostały wymyślone pod wpływem chwili, jakiegoś wyobrażenia przedmiotu lub samego kształtu.

Uff.. skoro jesteś już przy tym punkcie przeszedłeś najtrudniejszy etap wykonywania logo - odszukanie pomysłu. Co dalej z pomysłem, który masz jeszcze w głowie? Weź czyste kartki papieru, o których pisaliśmy wcześniej i spróbuj wykonać pierwsze szkice kształtu, który masz w wyobraźni. Nie oszczędzaj miejsca na kartce. Narysuj kilka lub kilkanaście wersji tego co sobie wyobraziłeś. Niech to będą również różne wersje tego rysunku.

Nie przejmuj się, że nie jesteś Rembrandtem a Twoje szkice wyglądają mało zachęcająco. Projektowanie logo to trudna sztuka. Być może, doceniając kunszt i wspaniałe szkice mistrza Rembrandta, on sam nie musiał by być specjalistą od logo. To są zupełnie dwie różne sztuki. Z czasem, mając do czynienia z projektami logo wykonanymi przez osoby kończące wydziały artystyczne, doszliśmy do wniosku, że ukończenie wyższych studiów na wydziale na przykład malarskim nie gwarantuje otrzymania pięknego i poprawnego logo. Malarstwo, rzeźba a nawet sztuka użytkowa (logo jest jej elementem) mogą iść swoją drogą a profesjonalne logo pozostaje w odrębnym świecie.

Zaprojektowanie dobrego logo to przede wszystkim praca koncepcyjna Twojej wyobraźni. Stanowi ona 80% sukcesu logo. Samodzielny projekt logo lub logotypu zacznij od uruchomienia wyobraźni!

Wracamy do twojego logo. Rozłóż wszystkie kartki papieru z wykonanymi rysunkami obok siebie na podłodze lub biurku. Przyjrzyj im się dobrze raz, dwa lub więcej. Zobacz czy wśród tych szkiców jest taki, na który zwracasz szczególną uwagę. Jeżeli tak, być może to jest zalążek Twojego logo. Jeżeli czujesz, że musisz dopracować lub wykonać nowe szkic - zrób to aż osiągniesz zadowalający Ciebie efekt. Spróbuj pogrubiać rysunek lub zmieniaj jego kształt. Jeżeli rysujesz postać przypomnij sobie jak ona wygląda w rzeczywistości. Może wykorzystaj do rysunku efekt perspektywy? Pozwól swojej wyobraźni zaszaleć i rysuj aż zobaczysz, że powstał rysunek idealny.

Jak narysować logo w komputerze i w jakim programie?

Masz już swój rysunek logo lub znaku graficznego, który będzie jego elementem. Pora na przeniesienie pomysłu do świata elektronicznego i graficznego. Jest to niezbędne by logo mogło być wykorzystywane do przygotowania projektów drukowanych, na przykład ulotek, lub do stworzenia grafiki na facebooka. Do przygotowania elektronicznej wersji logo będzie potrzebny program graficzny, za pomocą, którego narysujesz logo w komputerze. Jest bardzo dużo programów, które do tego celu służą. Najczęściej do graficznego opracowania logo wykorzystuje się programy do grafiki wektorowej. Takimi programami są Adobe Illustrator, Corel Draw czy Adobe FreeHand. Są to programy komercyjne czyli takie, za które trzeba zapłacić by je użytkować. Jeżeli jednak Twoje logo ma służyć nie do zastosowań komercyjnych tylko na przykład na prywatnego bloga możesz skorzystać z opcji programów darmowych.

Darmowe programy do tworzenia grafiki, w tym logo, oparte są często na licencji GNU GPL. Takim darmowym programem jest Sodipodi. Innym programem wektorowym opartym na licencji GNU jest Inkscape. Możesz również skorzystać z darmowych programów do grafiki wektorowej online. Przykładem dostępnym w sieci jest bardzo rozbudowany program Vectr lub PIXLR. Oba programy są dostępne również w polskiej wersji językowej.

Nim zaczniesz przerysowywać swój rysunek logo spróbuj w pierwszej kolejności wykonać kilka rysunków próbnych w wybranym programie. Dzięki takiej praktyce szybciej osiągniesz swój cel czyli piękny i precyzyjnie narysowany znak do logo. Jak już zakończysz rysowanie w programie graficznym pamiętaj o zapisaniu projektu logo. Zapisuj go również w trakcie pracy na przykład co 20 minut. Uchroni Cię to od nieprzewidzianej utraty pliku i swojej pracy. Zapisując logo w programie graficznym możesz od razu zapisać projekt w kilku rodzajach plików. To będzie trening przed przygotowywaniem plików końcowych z logo. Jednak nim to nastąpi czekają Cię jeszcze dwa przyjemne etapy prac nad logo - wybieranie czcionki i kolorów do logo.

Typografia logo czyli nazwa użyta w logo, za pomocą odpowiedniego fontu, ma bardzo duże znaczenie. To od odpowiednio dobranej czcionki zależy czy Twoje logo będzie łatwo rozpoznawalne. Jakość typografii ma również wpływ na ogólny odbiór logo i pierwsze wrażenie jakie zrobi na osobach je oglądających. Nim zaczniesz dobierać czcionkę do swojego logo spróbuj sobie przypomnieć jakie nazwy znanych produktów pamiętasz. Przypomnij sobie również jaki rodzaj czcionki został użyty do ich wykonania. Nie chodzi o to żeby znać na pamięć nazwy czcionek (to domena profesjonalnych zawodowych grafików) ale o to by określić czy jest to czcionka prosta czy może ozdobna. A może w nazwie swoich ulubionych kosmetyków jest jakiś charakterystyczny element w czcionce? Każda czcionka jest nieco inna. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne to może się okazać, że różnią się drobnym szczegółem.

Wybierając czcionkę do swojego logo zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy:

 • czy czcionka pasuje do twojego narysowanego znaku
 • zwróć uwagę czy czcionka jest prosta czy bardzo ozdobna
 • zbyt ozdobne czcionki mogą wprowadzać dużo niepotrzebnych elementów do logo
 • logo minimalistyczne wymaga specjalnej prostej w formie czcionki
 • czy czcionka jest czytelna
 • popatrz czy nazwa w logo wykonana wybraną czcionką jest łatwa do zapamiętania
 • pamiętaj, że fonty mają swoich autorów i odpowiednie licencje
 • nie wszystkie czcionki można wykorzystywać do zaprojektowania logo.

Duża część osób, które mają świadomość olbrzymiego znaczenia marki na rynku myślała o samodzielnym zaprojektowaniu logo. Zadanie to nie należy do łatwych ale można spróbować zwłaszcza, że w wielu osobach drzemią lub już są odkryte artystyczne pokłady i zdolności. Do prac nad własnym logo należy się dobrze przygotować. Potrzebna będzie podstawowa garść wiedzy na temat budowy logo oraz kilka rzeczy do wykonania szkiców odręcznych. Ostatnim stadium tworzenia logo jest wybór odpowiedniego programu graficznego i przeniesienie naszych szkiców do wersji elektronicznej. Na końcu przygotujesz kilka najważniejszych plików z logo i możesz już wstawiać logo na przykład do portalu społecznościowego. Wykonanie dobrego logo zawsze cieszy i jest powodem do nieskrywanej dumy, nawet osób, które zawodowo zajmują się projektowaniem logo. Bądź więc dumny z ogromnej pracy nad logo i przede wszystkim z niego samego.

Powodzenia w projektowaniu swojego logo. Pamiętaj, że jeżeli dojdziesz do wniosku, że albo brak Ci czasu albo wyobraźnia nie podpowiada idealnego logo a temat nie jest pilny wróć do projektu po kilku dniach z nowymi siłami. Jeżeli spieszy Ci się z zaprojektowaniem logo i chcesz by było wykonane przez profesjonalistów możesz zwrócić się do nas. Jeżeli masz zaczęte szkice, które Ci się podobają pokaż je nam a my wykonamy z nich profesjonalne logo lub podpowiemy jak w inny sposób wykonać znak Twojej firmy.

Potrzebujesz profesjonalnego logo do promocji firmy?

Skontaktuj się z nami! tel. 509 605 348 e-mail biuro@logolublin.pl
Pomagamy rozwijać Twój biznes.

Opublikowany artykuł chroniony jest prawem autorskim i monitorowany programem antyplagiatowym.

Grafik-specjalista projektujący logo dla firm
O autorze

Adam Marek Biecz jest specjalistą od kreowania graficznego wizerunku firm. Od ponad 20 lat zajmuje się projektowaniem logo i tworzeniem identyfikacji wizualnej firm. Pomysłodawca i współzałożyciel Studia Graficznego RedFox.

Prywatnie - entuzjasta pływania na SUP-ie i odkrywania mało poznanych miejsc.

Kategoria artykułu
 • Projektowanie logo
Co znajdziesz w artykule?
Porozmawiajmy
o logo i nazwie dla
Twojej firmy
tel. 509 605 348
Najczęściej czytane
Projektowanie logo i trendy wyznaczające jego kierunek w 2022 roku.

Moda towarzyszy nam w każdej niemal dziedzinie życia. Również projektowanie logo objęte jest jej działaniem. Jeżeli planujesz zamówienie logo, czy tego chcesz czy nie, zmierzy się ono w 2022 roku z modą.

Najważniejsze zasady opisujące jak powinno być zaprojektowane dobre logo

W tym artykule przedstawiam najważniejsze zasady, które zawsze stosuję podczas projektowania, aby logo firmy było nie tylko zachwycające, ale też skuteczne. Warto, żebyś je poznał. Dzięki ich znajomości, zobaczysz różnicę pomiędzy logo dobrym, a przeciętnym!

Polecane artykuły / produkty
Przedstawiam wizytówkę z wybiórczym lakierem UV - jej piękno to kontrasty uszlachetnień druku

W tej inspiracji chiałbym przybliżyć Ci wizytówkę z lakierem UV - niebywale przyjemną w dotyku, z matowym wykończeniem i błyszczącym lakierem. Zobacz, jak wygląda, a zapragniesz ją mieć! Pod artykułem znajdziesz cennik z możliwością zamówienia.

Czym jest identyfikacja wizualna i dlaczego ma takie znaczenie dla wizerunku firmy?

Zależy Ci na dobrym wizerunku firmy? Zobacz czym jest Identyfikacja wizualna i dlaczego ma tak ogromne znaczenie również w małej firmie. Z artykułu dowiesz się również co składa się na identyfikację wizualną i dlaczego logo jest jej sercem. Chcesz zamówić projekt identyfikacji - zapraszam na koniec artykułu!

Prezentuję papier firmowy, jego rodzaje i zalety.

Czy wiesz jak wygląda prawidłowo zaprojektowany papier firmowy i co powinien zawierać? A może prowadzisz firmę EKO i chciałbyś papieru, który podkreśli jej charakter? W inspiracji tej przybliżam temat papieru firmowego. Przedstawiam między innymi papier firmowy minimalistyczny i ekskluzywny. Chcesz również zamówić papier firmowy? Zapraszam!